W grudniu 2015 w Polsce było niespełna 4 tysiące instalacji solarnych. Blisko 7 lat później jest ich ponad milion. Jednocześnie ten rynek przechodzi dynamiczne zmiany, związane z wdrożeniem nowego sposobu rozliczania się prosumentów z zakładami energetycznymi. Stary system został zastąpiony przez net billing, który działa na zupełnie innych zasadach. Budzi to naturalne obawy wśród dotychczasowych posiadaczy paneli oraz osób, które chciałyby dopiero wejść na ten rynek. Obawiają się, że nowe zasady będą mniej korzystne niż do tej pory. Aby to sprawdzić, należy porównać oba systemy i zwrócić szczególną uwagę na najważniejsze różnice.
Kto może rozliczać się na dotychczasowych zasadach?
Obecnie jest już po zmianach systemu rozliczeń i obowiązującym jest model net-billing. Równolegle do niego cały czas działa stary model rozliczeń – net metering. Według niego jest obliczany bilans energetyczny prosumentów, którzy przystąpili do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) przed 31 marca 2022 roku. Zgodnie z zapisami ustawy o odnawialnych źródłach energii mogą być rozliczani według starych zasad jeszcze przez 15 lat od momentu dołączenia do sieci.
Okres przejściowy wygaśnie 31 marca 2037 roku i wtedy będzie obowiązywał jeden system – net billing. Przez ten czas będzie można rozbudowywać swoje instalacje i zwiększać moc zgodnie z systemem upustów do maksymalnej wartości 50 kW. W przypadku jakichkolwiek modyfikacji należy poinformować odbiorcę energii, czyli operatora sieci.
Istnieje również pewna furtka dla osób, które zdążyły do 31 marca 2022 roku zawrzeć umowę na dofinansowanie, zakup lub montaż nowej mikroinstalacji. Umowa musi być podpisana z organem jednostki samorządu terytorialnego, który realizuje tzw. projekt parasolowy, czyli inwestycję finansowaną lub współfinansowaną ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Uczestnicy takiego projektu mogą wnioskować o przyjęcie do OSD nawet do 31 grudnia 2023 roku, a i tak będą mogli korzystać z dotychczasowego systemu opustów.
Co to jest net billing?
Zgodnie z angielskim tłumaczeniem net-billing to rozliczenie po cenach netto. Są to ceny, jakie zakład energetyczny płaci prosumentom. Jednocześnie sam operator dystrybuuje własną energię po cenach hurtowych, które są wyrażane według cennika brutto. Poza samym wytworzeniem prądu obejmuje także inne opłaty: kogeneracyjną, dystrybucyjną, opłatę OZE czy podatek VAT. Właśnie te różnice między cenami detalicznymi a hurtowymi są niekorzystne dla prosumentów i stanowią kość niezgody w dyskusjach wielu ekspertów. Pod względem funkcjonowania system net billing znacznie różni się od poprzednika i działa zgodnie z odmiennymi zasadami:
- do tej pory rozliczenia odbywały się w systemie barterowym i w jednostkach energii, czyli kWh, nowością jest przejście na system finansowy i określanie wartości w złotówkach.
- w net meteringu między cenami energii eksportowanej a importowanej nie było większych różnic, teraz ta sytuacja uległa zmianie.
- w nowym systemie nie będzie opustów a prosumenci będą ponosili pełny koszt opłat o charakterze zmiennym i stałym.
- pełen okres rozliczeniowy to 12 miesięcy, po jego upływie około 20% wypracowanych nadwyżek będzie zwracana bezpośrednio prosumentowi.
- znacząco wzrośnie rola konsumpcji energii, która będzie ważna dla utrzymania rentowności paneli fotowoltaicznych.
Niektóre z powyższych zmian mogą w dłuższej perspektywie okazać się mniej korzystne dla indywidualnych producentów energii ze słońca. Jednocześnie warto podkreślić, że nadal będzie to opłacalne i wpłynie na zmniejszenie się rachunków za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Net-billing wpłynie najbardziej na okres zwracania się inwestycji, jaką jest montaż i użytkowanie paneli fotowoltaicznych.
Od kiedy net biling jest dostępny?
Nowe zasady rozliczeń obowiązują od 1 kwietnia 2022 roku. Po tym terminie wszyscy użytkownicy, którzy zamontowali instalację na własnym terenie i dołączyli do sieci dystrybucyjnej podlegają pod net billing. Z kolei osoby korzystające z systemu upustów mogą nadal rozliczać się w kilowatogodzinach a także rozbudowywać swoje instalacje zgodnie z przepisami ustawy o OZE. Jeśli przekroczą moc powyżej wartości 10 kWh, wtedy będą rozliczani według innego mianownika – zgodnie z relacją 1:0,7.
Dla osób, które do tej pory używały instalacji powyżej 50 kWh, dużo się nie zmieni. One i tak były traktowane według innych zasad. Dla osób, które mają mikro instalację i korzystały z systemu upustów istnieje wybór. Mogą pozostać na dotychczasowych zasadach albo złożyć wniosek do OSD i rozliczać się poprzez net-billing.
Jak nowy system rozliczeń wpłynie na kształtowanie się cen energii?
Jedną z największych kontrowersji wokół nowego systemu jest sposób wyceny energii, jaka została wytworzona i przekazana do sieci przez prosumentów. W ramach systemu net billing wszystko, co trafiło do operatora energetycznego z instalacji fotowoltaicznej, będzie liczone po cenach rynkowych. A te, jak wiadomo podlegają wahaniom i nie są stabilne. Taki system wyceny nadwyżek ma funkcjonować od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. Po tym okresie nastąpi zmiana na rozliczanie się według taryf dynamicznych. Są one wyznaczane w oparciu o ceny godzinowe, dotyczące energii wprowadzonej i pobranej z systemu sieci elektroenergetycznej.
W długiej perspektywie niezwykle trudno jest określić różnice między ceną kupna a sprzedaży energii. Przykładowo średnia za cały 2021 to około 401 zł/MWh. Jest to dwukrotnie więcej niż w roku 2020. Jednocześnie w okresie tych dwóch lat doszło do dużych podwyżek cen prądu, co niekoniecznie musi się powtórzyć w kolejnych latach.
Rozwój rynku OZE w Polsce może w pewnym momencie doprowadzić do nadprodukcji energii, co zgodnie z prawami popytu i podaży może skończyć się obniżką cen. Jest to także możliwe ze względu na decyzje podejmowane przez unijną agencję energii ACER, która zajmuje się określaniem minimalnych i maksymalnych cen energii na rynku hurtowym. Zgodnie z jej wytycznymi możliwe są sytuacje, w których ceny stają się ujemne. W takim otoczeniu bardziej opłacalne będzie wyłączenie paneli niż dopłacanie, aby można było sprzedać nadwyżkę energii.
Czy wprowadzenie net-billingu będzie niekorzystne dla prosumentów?
Specjaliści od sektora elektroenergetycznego zwracają uwagę na kilka aspektów, które mogą wpłynąć negatywnie na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Net-billing, tak jak każdy system ma słabsze strony i jest obarczony pewnymi wadami. Wśród nich można wyróżnić:
- występowanie strat rzędu 15 – 20% w produkcji energii – te różnice istnieją między energią odbieraną i pobieraną. Wygranymi będą zakłady energetyczne i dystrybutorzy, którzy udostępniają infrastrukturę elektroenergetyczną.
- rozliczenie w systemie sprzedażowym jest związane z naliczaniem podatku VAT, którego prosument nie może odliczyć.
- instalacja paneli fotowoltaicznych będzie opłacalna do pewnego momentu – jeśli takich instalacji będzie bardzo dużo i ich całkowita moc osiągnie określony poziom, to zgodnie z prawami ekonomii rynek nasyci się i cena prądu zacznie spadać. Trudno jest określić, kiedy to nastąpi, ale póki co nadal opłaca się zakładać układy PV.
- net billing opiera się na giełdowym systemie RDN, czyli rynku dnia następnego. To rynek spot dla energii elektrycznej dla Polski. Z jednej strony zapewnia on płynność dla odbiorców i dostawców a jednocześnie charakteryzuje się dość dużymi wahaniami.
Głównym efektem zmian rozliczania się prosumentów z sektorem elektroenergetycznym będzie na pewno wydłużenie się okresu czekania na zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne. Funkcjonowanie instalacji wpłynie pozytywnie na obniżenie bieżących rachunków za energię.
Net billing – jak to wpłynie na okres zwrotu w panele fotowoltaiczne?
W starym systemie kompensacji energii elektrycznej prosumenci mogli w bardzo prosty sposób wyliczyć wartość zwrotu z inwestycji. Wartość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci miała zawsze taką samą miarę, pomniejszoną o 20 – 30% nadwyżki oddawanej zakładowi energetycznemu lub podlegającej autokonsumpcji. Wprowadzenie systemu net billing nieco komplikuje sposób obliczania stopy zwrotu z inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne. Prosumenci będą musieli śledzić na bieżąco, jak zmienia się cena energii na giełdzie.
Według wyliczeń opracowanych przez NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) średni okres zwrotu inwestycji w systemie opustów wynosił około 9 lat. Tymczasem rozliczając się według nowych zasad, prosument będzie musiał poczekać około 12 lat, czyli 3 lata dłużej. Ten scenariusz jest zakładany w przypadku, gdy prosument sfinansuje inwestycję całkowicie z własnej kieszeni. Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i wzięcie dotacji z programu “Mój Prąd” mogą obniżyć okres stopy zwrotu o kilka lat. W najbardziej korzystnym scenariuszu, w którym prosument dostał dotację i ulgę w wysokości 32%, to nawet rozliczając się według systemu net-billing okres zwrotu wyniesie około 7 lat.
Z czego wynika potrzeba zmiany systemu rozliczeń?
Wprowadzenie systemu net-billing jest naturalną konsekwencją rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce. Na początku rozliczanie się w oparciu o system opustów sprawdzał się znakomicie. Jednak po kilku latach zbyt duża ilość ogniw w sieci elektroenergetycznej spowodowała przeciążenia i inne problemy. Zwiększył się ogólny poziom napięcia a profesjonalni dostawcy energii zaczęli ponosić straty, ponieważ nadwyżki energii nie mogą być przesyłane w dowolnym czasie – jedynie w momencie, gdy energia jest produkowana.
Wynika to także z opłakanego stanu technicznego infrastruktury energetycznej, która nie jest przystosowana do obsługi wielkiej ilości rozproszonych źródeł OZE. Dodatkowym bodźcem do postawienia na net billing były zmiany w przepisach instytucji unijnych, które muszą być zaimplementowane przez polski rząd. Organy nadzorcze UE premiują systemy rozliczeniowe oparte na wartości rynkowej energii. Podobne regulacje funkcjonują w wielu państwach europejskich: w Belgii, w Finlandii, we Włoszech czy w Portugalii.
There are some attention-grabbing closing dates on this article but I don?t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well
For wordpress there is the wphone which works great for simple themes, how about joomla? any way of updating a joomla website via mobile?.
Great information shared.. really enjoyed reading this post thank you author for sharing this post .. appreciated
How do I copyright my site?. How do I use a pic from other sites, if I hapened 2b blogging on something relating to that pics?.
How come my computer does not register the other computers in the network?
antivert 25 mg generic meclison plm
buy antivert without prescription http://www.meclizinex.com/#
oral meclizine http://www.meclizinex.com/# oral meclizine 25 mg
antivert brand https://www.meclizinex.com/# antivert ca
Thank you admin!
meclizine 25mg cost https://www.meclizinex.com/ meclizine 25mg drug
Great, Thank you!
Thank you admin!
order meclizine for sale https://www.meclizinex.com/ order meclizine generic
buy meclizine 25 mg meclizinex.com
business for sale
尼卡西奥公司 III 作弊者
propecia generic coupon
ivermectin 500ml
2g valtrex
ivermectin 3 mg
buy generic valtrex
doxycycline iv
prednisolone over the counter uk
real viagra online
canadian pharmacy in canada
can i buy ventolin over the counter in nz
augmentin 500 mg 125 mg tablet
discount prednisolone
cheapest online pharmacy india
canada cialis pills
azithromycin 500mg buy online
online pharmacy fungal nail
buy amoxicillin from canada
gabapentin 30
order cialis without prescription
gabapentin otc
glucophage price uk
order bupropion er 150 mg tablets
ivermectin 9 mg tablet
generic zofran online
1 viagra pill
canadadrugpharmacy com
canadapharmacyonline legit
ivermectin cost
sildenafil online usa
cafergot medication
finasteride how to get
hydroxychloroquine medication
1 albuterol
amoxicillin prescription cost
furosemide 20 mg otc
generic zoloft online
viagra online free shipping
mexican pharmacy online
how to get zyban prescription
propecia coupon
generic for propecia
ivermectin 4000 mcg
how can i get propecia
pharmacy without dr prescriptions
prednisone uk buy
zestril 10 mg online
metformin over the counter australia
propecia finasteride
cialis 20 mg in india
brazilian pharmacy online
ivermectin where to buy for humans
prescription propecia online
lisinopril 4214
prednisolone 5 mg tablet
ivermectin malaria
cialis 5mg daily cost
valtrex 500 mg daily
generic name for ivermectin
buy doxycycline without prescription uk
zofran 4mg tablets cost
propecia in australia
flomax for kidney stones in females
doxycycline 100mg tablets cost
ivermectin 2
stromectol tab price
lasix tabs
purchase doxycycline 100mg
mexico bupropion 150mg
generic propecia 5mg online
budesonide 9 mg price
prednisolone uk buy
online pharmacy delivery
can i buy amoxicillin online
generic zoloft online pharmacy
how to buy diflucan online
medicine furosemide 40 mg
bupropion 525
prednisolone cheap
generic prednisolone 5mg
canadapharmacyonline legit
viagra price per pill
buy prendisalone on line uk
pill pharmacy
purchase zithromax
propecia prescription cost
buy valtrex online cheap
neurontin cap
propecia 2018
mexican pharmacy
prednisolone buy usa
order zovirax pills
medicine furosemide 20 mg
wellbutrin 10 mg pill
how much is zyban
how much is generic valtrex
how much is clomid 50mg
azithromycin rx coupon
malegra for sale
diflucan 150 mg tabs
generic lisinopril 5 mg
online pharmacy indonesia
cleocin buy online uk
buy synthroid from canada
where can you buy viagra for women
dexamethasone gel
valtrex prescription cost
avodart prescription online
viagra otc united states
malegra fxt
nolvadex oral
modafinil uk
buy malegra 50 mg
viagra prescription drugs
cefadroxil drug
cozaar 100
dexamethasone 2 tablet
cephalexin cream
where can i get terramycin
tretinoin cream buy
tamoxifen for sale uk
modafinil cost india
pharmacy accutane
cheapest ventolin online uk
6000 mg accutane
generic prednisone without prescription
lasix 40mg
where to buy valtrex over the counter
tamoxifen citrate for men
omnicef online
augmentin purchase uk
noroxin 500 mg
ceftin for lyme disease
baclofen without prescription buy online
cefixime 200 mg 1mg
medication furosemide 20 mg
buy cialis over the counter canada
100mg clomid
fildena 100 online
sildenafil 100mg usa
cefixime 400
cheap fildena 100
provigil buy canada
effexor 150 mg cost
amoxicillin 500mg buy uk
no prescription pharmacy paypal
cost of generic strattera
suhagra price
tadacip 20 canada
buy tadacip online india
can you buy amoxicillin uk
erectafil 20
can you purchase valtrex online
aurogra 100
zoloft 25 mg
baclofen 30 mg tablet
prozac online india
where can you get zofran
oder trazadone for sleeping
top mail order pharmacies
american online pharmacy
zoloft for sale
anafranil 300mg
suhagra 100 pill
purchase disulfiram
azithromycin tablets for sale
lisinopril 25mg cost
tadacip 10 mg price
medication ciprofloxacin 500mg
pharmacy discount card
desyrel 10 mg
order trazodone
augmentin 500mg 125mg
buy disulfiram australia
best online pharmacies canada
tadacip usa
canadian mail order pharmacy
cost of fluoxetine 60 mg
cheap generic viagra no prescription
zofran canada
legitimate canadian pharmacies
pharmacies with no prescription
600 mg zoloft
elimite cream 5
prednisolone tablet price
zoloft 100 mg tablet