Pomimo tego, że inwestycja w panele słoneczne może okazać się bardzo kosztowna, to jednak należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to jedna z najtańszych odnawialnych źródeł energii. Na koszt takiej inwestycji wpływa wiele czynników, a przede wszystkim rozmiar instalacji, jej moc i jakość ogniw. Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania, które pomoże pokryć koszty zainstalowania zielonej energii.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Cena instalacji fotowoltaicznej składa się z:

  1. Opracowania projektu instalacji- to właśnie od tego kroku się zaczyna, instalację należy dostosować do danego budynku i sprawdzić czy jest ona w ogóle możliwa do wykonania.
  2. Zakup paneli słonecznych- jest to największy wydatek, cena fotoogniw zależy od ich mocy i jakości.
  3. Zakup systemu montażowego oraz osprzętu elektrycznego- spory wydatek wiąże się z zakupem inwertera, która odpowiada za dopasowanie parametrów prądu do domowej instalacji elektrycznej. Dodatkowym kosztem są przewody czy konstrukcje mocujące.
  4. Montaż- przeważnie podczas zakupu instalacji, montaż jest już wliczony w cenę fotowoltaiki, aczkolwiek nie jest tak w każdym wypadku.

Na koszt instalacji wpływa przede wszystkim jej moc, która jest związana z ilością oraz wymiarami paneli fotowoltaicznych. Ważne jest także miejsce ich montażu, należy liczyć się z wyższymi wydatkami, jeśli instalacja paneli okaże się skomplikowana, czy montaż będzie przeprowadzany nie na dachu budynku. 

Aby określić potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej, trzeba wziąć pod uwagę rachunki za energię elektryczną, najlepiej te opłacane przez cały ubiegły rok. W sytuacji, kiedy dopiero planowana jest budowa domu jednorodzinnego, wówczas należy wziąć pod uwagę szacowaną ilość urządzeń, z jakich będzie się korzystało, rodzaj ogrzewania. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie urządzenia nie będą pracowały w tym samym czasie. Możliwe jest jedynie przybliżone ustalenie używanej przez gospodarstwo domowe mocy. 

Im większa moc instalacji okaże się niezbędna do pokrycia zapotrzebowania domowników, tym w większą ilość paneli należy zainwestować, będzie to oczywiście wpływało na wyższy koszt całej instalacji. 

W przypadku kiedy optymalna wielkość systemu dla przeciętnej rodziny wynosi 3 kW, oznaczać to będzie konieczny zakup 10 paneli fotowoltaicznych. 

Jeden panel fotowoltaiczny kosztuje przeciętnie około 600 złotych, do tego dochodzi jeszcze cena inwertera, niezbędnego okablowania i systemu mocującego, a także montażu. 

Co ważne, w dowolnym momencie można zwiększyć moc instalacji solarnej, co wiąże się z wyższymi kosztami całkowitymi, a także dłuższym czasem zwrotu całej inwestycji. Koszt montażu instalacji zależy przede wszystkim od jej docelowego miejsca. 

Instalacja na dachu jest tańszą propozycją, od instalacji paneli na gruncie. Jeśli panele słoneczne mają znajdować się na gruncie, wówczas konieczny jest zakup specjalnych konstrukcji, przez co montaż jej jest droższy. Taka instalacja musi być przede wszystkim stabilna i spełniać wszystkie wymogi, jeśli chodzi o jej wysokość, gdyż musi równie dobrze pochłaniać promienie słoneczne. Należy mieć na uwadze, iż miejsce montażu jest niezwykle istotne i musi mieć zapewnioną wystarczającą ilość światła. Trzeba unikać zacienionych czy będących w półcieniu miejsc.

Panele fotowoltaiczne cena – Ile dokładnie kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Dla przeciętnej rodziny koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi od 20 do 30 tysięcy złotych. Na koszt wpływa jednak moc danej instalacji, ewentualny koszt montażu, miejsce montażu, rodzaj panel. Dopiero po analizie wszelkich parametrów, można podać dokładną cenę.

Przy doborze instalacji należy wziąć pod uwagę ewentualne inwestycje w postaci klimatyzacji, pomp ciepła, zasobników na wodę.

Ile można zaoszczędzić, instalując panele słoneczne?

Przede wszystkim generowane są oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną, a zwrot z nakładów następuje po około 6-8 latach. Możliwy jest również szybszy zwrot, jeśli ceną prądu jeszcze się zwiększy. Jeśli na przykład 4-osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 3 tys. kWh, a instalacja jest w stanie pokryć całościowe zapotrzebowanie domowników, wówczas można liczyć na oszczędności rzędu ok. 1800 złotych rocznie.

Kliknij poniżej i sprawdź kalkulatory rachunków za prąd z panelami fotowoltaicznymi:

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć maksymalnie 53 tys. zł od podatku osobom, które rozliczają podatek na zasadach ogólnych według stawki 18% i 32%, a także według formuły liniowej 19% oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wydatki poniesione na ulepszenie domu, dzięki któremu zużycie energii elektrycznej zmalało, może zrekompensować koszty do 53 tys. złotych.

Dofinansowania

Koszt instalacji fotowoltaicznej można znacznie zmniejszyć, dzięki dostępnym dofinansowaniom. Wsparcie udzielane jest osobom prywatnym, firmom, a także rolnikom. Niektóre dotacje dostępne są w formie dofinansowań, a inne pożyczek. 

Program czyste powietrze przewiduje pożyczkę oraz dofinansowanie, Program Mój Prąd (oczekujemy na III etap naboru – zobacz więcej w artukule: Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne ) oferuje dofinansowanie, warto także pamiętać o uldze podatkowej. Istnieją także programy autorskie, które wspierają inicjatywy instalacji paneli słonecznych w trosce o czyste powietrze.

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie musi być bardzo wysoki. Poniesione koszty pomogą skutecznie zmniejszyć dostępne dotacje, które wspierają w roku 2020 osoby prywatne, ale także firmy i rolników. Całkowita cena, z jaką trzeba się liczyć, decydując się na zamontowanie paneli słonecznych, zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualną.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Doradzimy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy!

Chcę otrzymywać połączenia głosowe na podany przeze mnie numer telefonu celem otrzymania informacji handlowej.
Chcę otrzymywać informacje handlowe na mój adres mailowy lub na mój numer telefonu podany w formularzu kontaktowym.