Dachówki solarne są nowością na rynku, aczkolwiek mogą bez problemu konkurować z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, umiejscowionymi na dachach. Ich dużą zaletą jest to, że nie zaburzają wyglądu dachu, gdyż są całkowicie z nim zintegrowane. Elementy fotowoltaiczne dostępne są w różnych wymiarach, co daje możliwość wkomponowania ich w wiele rodzajów pokryć dachowych.

Panele fotowoltaiczne jako pokrycie dachu

Dachówka fotowoltaiczna jest przykładem fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem, a jej celem jest osiągnięcie całkowitej harmonii z daną konstrukcją, a przy tym skuteczne produkowanie energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można znacząco obniżyć koszty związane z zapotrzebowaniem energetycznym domu. Panele fotowoltaiczne na dach wykorzystywane są nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale również przez firmy. Instalacja solarna nie jest jednak jedynie systemem wytwarzającym prąd umieszczonym na dachu, a także faktycznym dachem, przez co spełnia jego rolę, zapewniając ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

W jaki sposób działają dachówki fotowoltaiczne?

Dachówki fotowoltaiczne działają w ten sam sposób jak klasyczne systemy fotowoltaiczne. Gromadzą promienie słoneczne, po czym przemieniają je na prąd o stałej częstotliwości. Solarny dach zostaje wyposażony w inwertory, które zmieniają prąd stały w zmienny. Taka instalacja jest w stanie wyprodukować energię elektryczną, spełniającą potrzeby domowników. Wszystkie dachówki fotowoltaiczne tworzą osobne ogniwa, jednakże muszą zostać one połączone, tworząc w ten sposób jeden układ. Ważne są także akumulatory, które będą przechowywać wytwarzaną energię elektryczną, a jej nadmiar może zostać wysłany do sieci.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika zamiast dachu przynosi wiele korzyści, przede wszystkim doskonale się prezentuje. Ogniwa fotowoltaiczne przypominają wyglądem dachówkę, jednak o wiele lepiej się od niej prezentują. Tworzą spójną całość, w przeciwieństwie do pojedynczych modułów instalowanych na dachu. Polecane tam, gdzie nie można ingerować w budynek. Co ważne dachówka fotowoltaiczna może być montowana na wielu dachach, również tych o bardziej zaawansowanych kształtach czy różnych krzywiznach. Dach solarny to również mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachu (1m2 dachówki solarnej waży do 28 kg). Taka dachówka odznacza się również większą wytrzymałością, można ją także dopasować do własnych wymagań, wybrać jej kolor oraz teksturę. Dachówki solarne mają również swoje wady, przede wszystkim jest to opcja droższa od zwykłych paneli słonecznych, nie są one również tak samo wydajne, jak tradycyjne panele słoneczne montowane na dachach. Instalacja takiego systemu jest możliwa na powierzchniach o nachyleniu 35-40 stopni.

Montaż dachówek solarnych na połaci

Montaż dachówek solarnych powinna wykonać profesjonalna firma, gdyż nieprawidłowe podłączenie paneli czy niewłaściwe uruchomienie instalacji może stanowić zagrożenie porażenia prądem. Prace są dosyć proste, trudności pojawiają się wraz z większym rozmiarem paneli. Moduły fotowoltaiczne można łączyć w sposób szeregowy w wybrane zestawy, a wszystkie moduły posiadają przewody podłączeniowe ze złączkami. Sposób montażu dachówek solarnych zależy od zastosowanej technologii, niewielkie panele solarne montowane są podobnie jak zwykłe dachówki (układane od okapu do kalenicy). Następne kolumny dokładane są od prawej do lewej strony połaci. W trakcie planowania rozmieszczania paneli, należy pamiętać o sposobie układania pokrycia (z przesunięciem o pół dachówki w następnych rzędach albo bez przesunięcia). Przed przystąpieniem do ułożenia pierwszego panelu trzeba przeprowadzić przewody przez membranę dachową, umożliwią one późniejsze połączenie go z instalacją. Panele o nieco większych wymiarach montowane są w podobny sposób co okna dachowe. Wokół zestawu na połączeniu z dachówkami montuje się kołnierz uszczelniający, natomiast na połączeniach modułów listwy, podobne do rynienek w zespoleniach okiennych. Trzeba pamiętać, że jedynie prawidłowa instalacja systemu umożliwi bezproblemowe czerpanie energii słonecznej. Montaż powinien więc być zlecony odpowiednim fachowcom.

W jaki sposób dbać o dach z fotowoltaiki?

Nie trzeba w jakiś specjalny sposób dbać o instalację zintegrowaną z budynkiem. Panele są w sposób trwały przymocowane do budynku, nie są one wrażliwe na żadne czynniki atmosferyczne. Pod nimi nie gromadzą się liście czy wilgoć, a przewody w większości są schowane we wnętrzu, a więc również są dostatecznie chronione przed promieniowaniem słonecznym, deszczem czy śniegiem. Oprócz tego ciepło wydobywające się z budynku, pomaga w sprawniejszym topnieniu śniegu, a także minimalizowaniu osadzania się szronu czy rosy. Podczas montażu dachu solarnego, radzi się jedynie uwzględnić standardową szczelinę wentylacyjną, dzięki której panele nie będą się nadmiernie nagrzewały. Panele słoneczne nie korodują, nie trzeba ich malować. Jeśli któryś panel ulegnie awarii, można go bez problemu wymienić. To bardzo ciekawe i nowoczesne rozwiązanie sprawdzające się jako pokrycie dachu.

 

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Doradzimy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy!

Chcę otrzymywać połączenia głosowe na podany przeze mnie numer telefonu celem otrzymania informacji handlowej.
Chcę otrzymywać informacje handlowe na mój adres mailowy lub na mój numer telefonu podany w formularzu kontaktowym.