Fotowoltaika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie powoduje ona bowiem zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a przy okazji jest rozwiązaniem ekonomicznym. Dzięki panelom słonecznym można uniezależnić się od prądu i jego rosnących cen. Często jednak pojawia się szereg wątpliwości odnośnie paneli fotowoltaicznych i ich wymiarów. Jak wybrać instalację odpowiednią dla danego budynku?

Jak dobrać panele fotowoltaiczne do swoich potrzeb?

W tym przypadku trzeba dokładnej analizie poddać zapotrzebowanie na energię elektryczną i możliwości techniczne. Bez tego nie da się określić wagi, mocy czy rodzaju paneli słonecznych.

Kluczem do sukcesu przy wyborze mocy instalacji PV jest sprawdzenie dotychczasowego zużycia energii elektrycznej przez dane gospodarstwo domowe. Doświadczone osoby są w stanie zrobić to błyskawicznie na podstawie rachunków za prąd. W ten sposób da się także obliczyć czas zwrotu z inwestycji. Jest to na ogół około 6 lat. Sporo zależy tutaj także od sposobu finansowania projektu czy aktualnych cen energii elektrycznej. Pod uwagę należy wziąć wszystkie posiadane urządzenia elektryczne. Warto też zastanowić się nad tym, czy w budynku nie pojawią się jeszcze dodatkowe sprzęty wymagające prądu. Wprawdzie moduły PV można rozbudowywać czy modyfikować, ale to oczywiście oznacza pewne koszty dodatkowe.

Panele słoneczne do działania, jak sama nazwa wskazuje, potrzebują dużej ilości słońca. Należy więc dobrze przemyśleć miejsce ich montażu. Jednak brak w pełni słonecznego miejsca nie oznacza, że z instalacji fotowoltaicznej trzeba zrezygnować. Rozwiązaniem jest tzw. moduł z optymalizacją pracy. Pozwala on na skutecznie zminimalizowanie strat wynikających z małej ilości promieniowania słonecznego, które dociera do ogniw. W praktyce panele funkcjonują także  w pochmurne dni, ale dają wówczas mniej prądu. W razie potrzeby, gdy produkcja prądu za pomocą instalacji jest zbyt mała, uruchamiane są nadwyżki prądu zgromadzone w czasie dni słonecznych.

Panele fotowoltaiczne – wymiary

W praktyce to wymiary paneli fotowoltaicznych decydują o wyglądzie całej instalacji, jej możliwościach produkcyjnych czy wadze. Tymczasem wybór paneli zależy od kilku podstawowych elementów.

Gdy instalacja docelowo ma znajdować się na dachu, sprawdzić trzeba jego możliwości montażowe. Przeszkodą w tym przypadku mogą być np. liczne okna dachowe. Dodatkowo im większa ilość energii elektrycznej jest potrzebna, tym większa powinna być moc pojedynczego modułu. Dużo zależy więc od użytkownika i jego potrzeb w tym zakresie. Poza tym, gdy panele słoneczne zamontowane mają być na gruncie, obok budynku, gdzie problemem jest okresowe zacienienie, całościowa moc instalacji musi być większa. To wiąże się z jej większymi wymiarami.

Rozmiar całej instalacji zależy z całą pewnością m.in. od wymiarów paneli słonecznych. Tutaj duże znaczenie mają zastosowane w panelach ogniwa. Na ogół liczą one 15 cm długości i 15 cm szerokości. Panele mogą mieć 4, 60 lub 72 ogniwa. Najpopularniejsze są przy tym te z 60 ogniwami. Mają one bowiem najlepszy stosunek mocy do wymiarów. Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich lat wymiary paneli fotowoltaicznych uległy standaryzacji. Są one podobne u różnych producentów.

Ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne

Ogniwa wchodzące  w skład paneli słonecznych bywają monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze są atrakcyjniejsze wizualnie. Ich struktura jest jednolita, a kolorystyka ciemna. Są to również elementy o dużej wydajności. Z drugiej strony ich wadą jest wysoka cena. Drugie z ogniw – ogniwa polikrystaliczne są tańszym rozwiązaniem. Mają kolor niebieski i dość widoczną, charakterystyczną strukturę krzemową. To ich podstawowy budulec. Są one o wiele mniej trwałe niż ogniwa monokrystaliczne. W ciągu roku oba rodzaje ogniw cechują się dobrą efektywnością, ale gdy weźmie się pod uwagę stabilność, to lepiej  sprawdzają się ogniwa polikrystaliczne.

Jeszcze tańszym rozwiązaniem są ogniwa amorficzne zbudowane z amorficznego kryształu krzemu. Są one matowe i mają kolor brunatny.

BEZPŁATNA KONSULTACJA

Doradzimy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy!

Chcę otrzymywać połączenia głosowe na podany przeze mnie numer telefonu celem otrzymania informacji handlowej.
Chcę otrzymywać informacje handlowe na mój adres mailowy lub na mój numer telefonu podany w formularzu kontaktowym.